Šiame įraše noriu trumpai apžvelgti intuityvaus valgymo programos galimybes žmonėms, kurie serga valgymo sutrikimu - nervine anoreksija, nervine bulimija arba persivalgymo sutrikimu. Plačiau apie šiuos sutrikimus galite pasiskaityti internete, šiame įraše aš jų nedetalizuosiu, o dėmesį sutelksiu būtent į valgymo sutrikimo ir intuityvaus valgymo programos ryšį.
Nekaltos dietos gali nuvesti prie valgymo sutrikimo
Dar nesutikau nė vieno žmogaus, kuris norėjo susirgti valgymo sutrikimu ir specialiai ėmėsi veiksmų, kad susirgtų. Tačiau dauguma konsultuotų sergančiųjų turi bendrą bruožą - kažkada norėjo pakoreguoti savo kūno formas "nekaltos" dietos, o dažniausiai - dietų - pagalba. Būtent dietų laikymasis yra vienas iš veiksnių, kuris ženkliai prisideda prie valgymo sutrikimo išsivystymo. Yra duomenų, kad apie 35% "normaliai" besilaikančiųjų dietos ilgainiui pradeda jų laikytis liguistai. Iš jų 20-25% išsivysto dalinis arba visiškas valgymo sutrikimas. Kokias pasekmes palieka dietų laikymasis, aš esu aprašiusi ankstesniame įraše.
Žmonės, kuriuos kamuoja valgymo sutrikimai, dažnai yra praradę ryšį su savo įgimtais alkio, sotumo ir skonio pasirinkimo signalais. Taip pat daugumai būdinga tai, kad maistas ir jo kontroliavimas (įvairiais būdais) simboliškai atstoja santykius su jam/jai svarbiais žmonėmis. Valgymo sutrikimas "kalba" /pasireiškia per fizinį kūną, bet iš tiesų jis atspindi vidinį emocinį konfliktą. Nevalgymas/persivalgymas arba persivalgymas ir maisto atsikratymas vėmimu ar kitais būdais, tampa metodu, padedančiu kontroliuoti emocijas, o baimė sustorėti atstoja intensyvių jausmų ar gyvenimo patyrimo baimę.
Intuityvaus valgymo programos taikymas
Svarbu žinoti, kad ne visiems, sergantiems valgymo sutrikimu, gali būti taikoma intuityvaus valgymo programa, ypač aktyvioje ligos fazėje. Pirmoje konsultacijoje, kurią aš vadinu "diagnostine", pokalbio ir klausimynų pagalba įsivertiname, koks žmogaus sutrikimo lygis ir kokios galimybės taikyti intuityvų valgymą, kaip gydymą. Jeigu turiu bent menkiausią įtarimą, kad žmogaus santykis su maistu yra pažengęs pernelyg toli, nukreipiu į valgymo sutrikimų centrą.
Kai valgymo sutrikimu sergantis žmogus atgauna pakankamai svorio (dažniausiai sergantis nervine anoreksija), kad galėtų aiškiai mąstyti ir suvokti normalius alkio ir sotumo signalus, arba kai sergantis nuolatiniu persivalgymu išmoksta maitintis, kad tenkintų kūno, o ne emocinius poreikius, galima pradėti mokytis intuityvaus valgymo.
APIE INTUITYVAUS VALGYMO PROGRAMĄ
Savo darbe aš taikau ne tik intuityvaus valgymo programos metodus, bet ir kognityvinę elgesio-terapiją (KET). Yra daugybė tyrimų, įrodančių, kad KET yra viena veiksmingiausių psichoterapijos rūšių gydant valgymo sutrikimus, ypač nervinę anoreksiją, nervinę bulimija, ortoreksiją ar persivalgymo sutrikimą. Plačiau apie tai esu parašiusi atskirą įrašą.
Taip pat svarbu žinoti, kad valgymo sutrikimų atvejai yra labai skirtingi, todėl bendrinį intuityvaus valgymo kursą tokiems žmonėms kviečiu vertinti atsargiai, geriausia būtų prieš tai pasitarti su manimi ar savo gydytoju.
Mano palinkėjimas sergantiems valgymo sutrikimu
Noriu jus 100% užtikrinti, kad tie, kas ieško pagalbos, tikrai ją randa. Ir išeitis TIKRAI YRA. Ne kartą esu buvęs pirmasis žmogus, kuris išgirdo apie destruktyvius žmogaus veiksmus mitybos srityje. Tiesiog noriu paskatinti kreiptis, kad ir kaip nedrąsu tai būtų. Jeigu norite tiesiog pasikalbėti ir gauti patarimų, nuo ko pradėti gydymą, galite man paskambinti ar parašyti laišką ingrida@taikasumaistu.lt
REGISTRACIJA ASMENINEI KONSULTACIJAI
Nuotrauka straipsniui iš www.unsplash.com