Intuityvaus valgymo programa ir kognityvinė ir elgesio terapija (dar galite rasti sutrumpinimą KET) yra dvi metodikos, kurias dažniausiai taikau padėdama žmonėms spręsti jų sunkumus, susijusius su valgymu, mankšta ir kūno vaizdu. Apie intuityvų valgymą plačiau galite paskaityti ČIA, o šį įrašą noriu skirti būtent kognityvinei ir elgesio terapijai.
KAS YRA KOGNITYVINĖ IR ELGESIO TERAPIJA?
Kognityvinė ir elgesio terapija - tai psichoterapijos kryptis, praktinis gydymo metodas, kurio tikslas - padėti žmogui į tam tikrą objektą (pvz. maistą, mankštą ar kūno vaizdą) pažiūrėti kitu kampu ir taip suteikti galimybę geriau jaustis bei priimti naudingesnius žmogaus organizmui bei psichikai sprendimus.
INTUITYVAUS VALGYMO KURSAS SU GRUPE >>>
Kognityvinė elgesio terapija yra moksliškai pagrįsta viena naujausių psichoterapijos rūšių (atsirado prieš maždaug 30 metų), kurios tikslas yra pakeisti destruktyvų elgesį. Kaip prieinama iki elgesio keitimo galima pavaizduoti tokia paprasta schema:
keičiasi mintys > keičiasi jausmai > keičiasi elgesys
PRAKTINIAI PAVYZDŽIAI:
1 situacija: stovime parduotuvės eilėje, prieš mus sena močiutė keletą minučių krapšto metalinius pinigus, kad susimokėtų.
- Mūsų mintys: "oh ta senė, negali mokėti kortele, juk būtų greičiau, aš skubu"
- Jausmai - pyktis, susierzinimas, priešiškumas.
- Elgesys: trypčiojame, dūsaujame, gal net leptelime ką nors ir iššaukiame konfliktą.
Kitas scenarijus:
- Mūsų mintys: "oh, vargšė močiutė, jai taip sunku tuos pinigus skaičiuoti, juk būtų patogiau kortelė, bet gal pensiją gauna grynais...?
- Jausmai: apgailestavimas, užuojauta.
- Elgesys: kantriai laukiame savo eilės ir suprantame, kad ne visada viskas vyksta pagal mūsų norus.
2 situacija: suvalgėme 5 saldainius, nors planavome tik 1.
- Mūsų mintys: ir vėl apsiėdžiau kaip kokia kiaulė, viskas, nuo rytojaus nebevalgau saldumynų, esu bevalė, negaliu sustoti, vadinasi, nereikia visai
- Jausmai: pasibjaurėjimas savimi, nepasitenkinimas, gėda, kaltė, susierzinimas ir t.t.
- Elgesys: įkyrios mintys apie saldumynus, po kurio laiko "nutrūkimas nuo vadžių" (tikėtina, dar didesnis nei iki šiol)
Kitas scenarijus:
- Mūsų mintys: eh.. kodėl ir vėl aš suvalgiau daugiau nei planavau...
- Jausmai: apmaudas, smalsumas, nusiminimas, susirūpinimas, atjauta sau
- Elgesys: elgesio priežasčių aiškinimasis, bandymas sau padėti, o ne gilinti bėdos
PRAKTINIAI PATARIMAI Į EL. PAŠTĄ
Kognityvinėje elgesio terapijoje svarbus ir kūno pojūčių aspektas
Vystantis KET, buvo įvertintas ir kūno pojūčių reikšmingumas, todėl dabar sesijose dažnai dirbame ir su jais - ką aš jaučiu savo kūne, kur tai jaučiu, koks stiprumas ir t.t. Kiekvienas jausmas turi savo fizinę išraišką mūsų kūne, kartais labai stiprią, o kartais ir sunkiai pastebimą. Taigi, dabartinėse KET sesijose sprendžiant įvairius sunkumus, "dalyvauja" keturi komponentai:
KOGNITYVINĖ IR ELGESIO TERAPIJA IŠ DISFUNKCINIO CIKLO NUVEDA ŽMOGŲ Į FUNKCIONALŲ CIKLĄ:
Kognityvinė elgesio terapija siekia sumažinti psichologinį stresą pakeičiant nenaudingą mums mąstymą ir destruktyvų elgesį transformuojant į sveiką/normalų. Ši psichoterapijos rūšis perteikia žmogui idėją, kad jausmai ir elgesys yra nulemtas mūsų vidinių įsitikinimų apie tam tikrą objektą, pvz. maistą.
KET padeda atpažinti disfunkcines mintis ir įsitikinimus, kurie dažniausiai būna negatyvūs, iškreipti ir kupini savikritikos.
KOGNITYVINĖS IR ELGESIO TERAPIJOS STIPRYBĖS:
Ši metodika pasaulyje priskiriama prie dažniausiai taikomų psichologinio gydymo būdų, ir aš tuoj paaiškinsiu kodėl. Pirmiausia, tai labai tinkama ir priimtina šiuolaikiniam žmogui, kurio greitas gyvenimo tempas skatina ieškoti trumpalaikės, į tikslą orientuotos terapijos. Antra, terapija yra orientuota į "gaisro užgesinimą" čia ir dabar, t.y. terapija nukreipta į dabartį. Ko pasekoje, žmogaus savijautos pagerėjimą galime pamatyti jau po pirmųjų užsiėmimų. Trečia, kognityvinė elgesio terapija yra praktinė terapija - susitikimų metu ir tarp jų duodamos tikslinės teorinės ir praktinės užduotys. Esu tvirtai įsitikinusi, kad gilindamiesi į teoriją ir darydami praktines užduotis, pasiekiame geriausius rezultatus, kur norime matyti pokyčius.
Išskirtinumų galima būtų paminėti ir daugiau, čia pateikiau tris pačius pagrindinius, kurie yra aktualiausi sprendžiant valgymo sunkumus.
KOGNITYVINĖ IR ELGESIO TERAPIJA EFEKTYVIAI VEIKIA GYDANT:
- Valgymo sutrikimus
- Depresiją
- Nerimo sutrikimus
- Įvairias fobijas (baimes)
- Įvairias priklausomybes
- Asmenybės sutrikimus ir t.t.
KAIP VYKSTA KOGNITYVINĖS IR ELGESIO TERAPIJOS UŽSIĖMIMAI PRAKTIŠKAI:
Dirbdama individualiai su žmogumi, kaip minėjau, aš pagrinde taikau dvi programas: intuityvaus valgymo programą ir kognityvinę elgesio terapiją. Kokia yra programos "įsisavinimo" eiga:
- Pirmuose susitikimuose mes išsiaiškiname koks žmogaus tikslas, kokius sunkumus žmogus nori išspręsti. Dažniausiai tam prireikia 1-2 susitikimų.
- Toliau išsigryniname pagrindines rūpestį keliančias sritis. Dažniausiai pasitaikančios sritys: dietinis mąstymas/iškreipti įsitikinimai apie mitybą, emocinis valgymas, alkio ir/ar sotumo pojūčių išsibalansavimas, persivalgymai, padidėjęs potraukis tam tikram maistui, kontrolės perteklius mityboje, kūno vaizdas, mankšta ir t.t.
- Pradedame nuo didžiausią pagerėjimą duosiančio sunkumo išsprendimo. Darbas vyksta skaitant teoriją ir darant praktines užduotis. Teoriją žmogus skaito namuose ir atlieka praktines užduotis, o susitikimuose laiką skiriame namų darbų aptarimui, požiūrio gryninimuisi.
Apie kognityvinę ir elgesio terapiją galėčiau rašyti dienų dienas. Šiame įraše aš norėjau perteikti tik pačias svarbiausias mintis kodėl ši terapija yra itin veiksminga sprendžiant valgymo sunkumus. Jeigu turite klausimų, parašykite man ingrida@taikasumaistu.lt.
Linkėdama visiems kuo daugiau ramybės, Ingrida.
Šaltiniai:
- Raimundas Milašiūnas, Eugenijus Laurinaitis "Psichoterapija. Knyga profesionalams ir smalsiems", 2008 m.
- Beck A. T. The past and future of cognitive therapy // J. Psychoter. Pract. Res. - 1997, 6 (4), p. 276-284.