Intuityvaus valgymo programa yra labai veiksminga žmonėms, kuriuos vargina emocinis valgymas. Šiame įraše bendrais bruožais aptarsime kas yra emocinis valgymas ir kas jį skatina.
Kas yra emocinis valgymas?
Emocinis valgymas yra procesas, kuomet žmogus valgo maistą nejaučiant tikrojo biologinio alkio. O maisto norą arba sąmoningą nenorą sukelia tam tikri jausmai. Kodėl žmonės valgo, nors nėra fiziškai alkani? Priežastys gali būti labai įvairios, bet dažniausiai todėl, kad nori pamaloninti pojūčius, pasiguosti, prasiblaškyti, nusiraminti ar net nubausti save.
Situacijų yra labai daug ir įvairių, tad galbūt šis įrašas Jus paskatins pasikapstyti po savo emocinį pasaulį ir paieškoti sąsajų kiek tame dalyvauja maistas.
PRAKTINIAI PATARIMAI Į EL. PAŠTĄ
Kuo skiriasi intuityvus valgymas ir emocinis valgymas?
Šis klausimas yra labai dažnas paskaitose, grupiniuose užsiėmimuose ar asmeninėse konsultacijose. Intuityvus valgymas būdingas žmonėms, kurie dažniausiai valgo būdami fiziologiškai alkani, nustoja maloniai pasisotinę ir valgo maistą, nuo kurio jaučiasi gerai. Emocinis alkis kyla kai žmogus nėra biologiškai alkanas, o norą valgyti sukelia jausmai.
Kada emocinis valgymas tampa destruktyvus?
Noriu nuraminti - visi mes esame emociniai valgytojai. Tai prasidėjo kai buvome kūdikiai: mamos pieną ar pakaitalus gaudavome ne tik kai būdavome biologiškai alkani, bet ir nuraminimui, prasiblaškymui. Tačiau mūsų smegenys vystosi ir saugumo jausmas pasaulyje didėja (ar bent jau turėtų augant sveikoje aplinkoje). Tad absoliuti dauguma žmonių atranda kitų, sveikų suaugusiems žmonėms būdų susitvarkyti su situacijomis, keliančiomis stipresnius jausmus. Retkarčiais suvalgyti šokolado plytelę - nes liūdna, nes pikta, nes skaudu, nes nėra paguodos - normalu. Maistas ne tik vaistas ir ne tik kuras. Maistas dar ir emocinės šilumos šaltinis, tuomet, kai jos trūksta. Tačiau jeigu save dažnai "pagauname", kad maistas tampa būdu susitvarkyti su savo jausmais, gali būti naudinga persižiūrėti kas tą emocinį valgymą skatina.
INTUITYVAUS VALGYMO KURSAS SU GRUPE
Kas skatina emocinį valgymą?
- Dietos ir ribojimai. Tai padaro žmogų pažeidžiamą, tad natūralu, kad kilus stipresniems išgyvenimams darbe, santykiuose, šeimoje ar dar kur nors, pirmiausia "metamės" į maistą ir ten ieškome reikalingo saugumo. Apie dietų žalą esu parašiusi atskirą įrašą.
- Nuobodulys. Statistika rodo, tai yra dažniausiai "užvalgoma" emocija.
- Atidėliojimas arba nemalonaus darbo darymas. Reikia padaryti svarbų darbą namuose ar darbe, bet taip nesinori... visi žinom šitą jausmą. Kaip atitolinti tą darbą? Einu pavalgyt 🙂 Asmeninėse konsultacijose žmonės dažnai pasakoja, kad jiems būdinga valgyti atliekant kokią nors monotonišką, nuobodžią, galvojimo reikalaujančią užduotį.
- Meilės trūkumas, vienišumo jausmas, liūdesys. Tada tą meilę ir džiaugsmą kai kurie randame maiste.
- Stresas. Jo metu išsiskiria hormonai kortizolis, adrenalinas, noradrenalinas, kurie žmogų skatina valgyti. Ko pasekoje apskritai žmogui sunku suvokti savo alkio ir sotumo lygį. Ypač jei tai užsitęsęs ilgalaikis stresas.
- Baimė ir nerimas
- Kaltė, gėda
- Nusivylimas, pyktis
- Ryšio palaikymas. Pvz. pakvietė į vakarienę, valgyti nenorime, bet valgome, nes "ką apie mane pagalvos", "nemandagu atsisakyti", "išsiskirsiu iš visų", "atkreipsiu dėmesį".
Linkiu kuo daugiau įsiklausyti į savo kūną ir suteikti jam tikrosios laimės. Tada mažiau laimės ieškosime maiste.
Ačiū, kad skaitote. Jeigu straipsnis buvo naudingas - pasidalinkite su draugais ?