Valgymo sutrikimas yra sunki ir klastinga liga, kuri neigiamai veikia mūsų fizinę, emocinę ir dvasinę sveikatą. Matau daugybę atvejų, kuomet žmonės nepakankamai įvertina savo galimas ligos pasekmes, delsia kreiptis pagalbos ir tikisi, kad "kažkaip praslys". Gali būti, kad taip ir nutiks, tačiau gali būti, kad liga atneš daugybę sveikatos sutrikimų. Todėl labai linkiu, kad žmogus savo dugną pasiektų kaip galima greičiau su kuo mažesnėmis neigiamomis pasekmėmis sveikatai. Kviečiu nelaukti, kol susirgisime valgymo sutrikimu jeigu jaučiame sutrikusio valgymo simptomus. Apie tai rašiau čia. Valgymo sutrikimas išsivysto per laiką, kuo anksčiau žmogus gydosi, tuo mažiau neigiamų pasekmių gali patirti.
Prieš pereinant prie valgymo sutrikimų pasekmių, noriu užakcentuoti, kad pagrindinis valgymo sutrikimų gydymas yra psichoterapija, kurios metu keičiame įsitikinimus, jausmų reguliavimo mechanizmą, asmenybinius ypatumus ir t.t. Įvairios dietos, ribojimai valgymo sutrikimą gilina, apie tai, kokia yra dietų žala rašiau ankstesniame įraše.
Labai linkiu, kad žmogus savo dugną pasiektų kaip galima greičiau su kuo mažesnėmis neigiamomis pasekmėmis sveikatai.
Valgymo sutrikimų žala širdies ir kraujagyslių sistemai
- Suvartojant mažiau kalorijų, nei žmogui reikia, kūnas ardo savo paties audinius energijai pagaminti. Pirmiausia nyksta raumenys, o svarbiausias iš jų - širdis. Pulsas ir kraujospūdis pradeda mažėti, nes nykstančios širdies ląstelės turi vis mažiau energijos pumpuoti kraują. Vis labiau retėjant širdies susitraukimų dažniui ir krintant kraujospūdžiui didėja širdies sustojimo rizika.
- Kartais gydytojai painioja sportininko retą pulsą (dėl stiprios, sveikos širdies) su valgymo sutrikimo sąlygotu (dėl badaujančios širdies). Įtariant valgymo sutrikimą, retas pulsas turi būti traktuojamas kaip simptomas.
- Atsikratant maisto vemiant arba vartojant laisvinamuosius vaistus kūnas praranda svarbius mineralus, vadinamus elektrolitais. Elektrolitas kalis atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant širdies ritmą ir raumenų gebėjimą susitraukti, o jis dažnai prarandamas vemiant ar viduriuojant. Kiti elektrolitai, tokie kaip natris ir chloridai, taip pat gali išsibalansuoti šalinimo metu arba geriant per daug vandens. Elektrolitų pusiausvyros sutrikimai gali sutrikdyti širdies ritmą, dėl kurio gali sustoti širdis ir ištikti mirtis.
- Organizmui pradėjus taupyti energiją sulėtėja bazinė medžiagų apykaita.
INTUITYVAUS VALGYMO KURSAS SU GRUPE
Valgymo sutrikimų pasekmės virškinimo sistemai
- Sulėtėjęs virškinimas dar žinomas kaip gastroparezė (skrandžio paralyžius). Maisto ribojimas ir/arba šalinimas vemiant sutrikdo normalų skrandžio išsituštinimą ir maisto medžiagų virškinimą, todėl gali atsirasti:
- Pilvo skausmai ir pūtimas
- Pykinimas ir vėmimas
- Nenormalūs gliukozės kiekio kraujyje svyravimai
- Žarnyno užsikimšimas kietomis nesuvirškinto maisto masėmis
- Bakterinės infekcijos
- Pilnumo jausmas suvalgius net mažiausią maisto kiekį
- Vidurių užkietėjimas gali turėti kelias priežastis:
- Suvartojant per mažai maisto nepakanka slenkančios masės žarnyno judesiams sužadinti ir tuštintis
- Ilgalaikis mitybos nepakankamumas silpnina žarnyno raumenis, todėl nepakanka jėgos suvirškintam maistui šalinti iš organizmo
- Priklausomybė nuo laisvinamųjų gali pažeisti žarnyno nervų galūnėles, todėl sutrinka žarnų judesiai
- Persivalgymas gali sukelti skrandžio plyšimą, kuris net gydant nedelsiant gali būti mirtinas.
- Vėmimas gali nuvarginti stemplę ir sukelti jos plyšimą, kuris taip pat gali būti mirtinas net skubiai gydant.
- Dėl dažno vėmimo taip pat gali atsirasti ryklės skausmas, paraudimas ir balso užkimimas.
- Žmonėms, kurie ilgą laiką sukelia sau vėmimą, gali ištinti seilių liaukos, esančios abipus po žandikauliu. Taip gali nutikti ir kai asmuo liaujasi vemti.
- Badavimas kartu su maisto šalinimu gali sukelti pankreatitą - kasos uždegimą, pasireiškiantį stipriu pilvo skausmu, pykinimu ir vėmimu.
- Žarnyno obstrukcija (užsikimšimas), prakiurimas arba infekcijos:
- Mechaninės žarnos problemos, pvz. fizinis užsikimšimas prarytais objektais.
- Žarnyno užsikimšimas arba blokada, dėl kurios maistas ir vanduo nebejuda žarnomis.
- Bezoaras - kieta it akmuo nesuvirškinama masė, įstrigusi virškinimo trakte (stemplėje, skrandyje arba žarnyne)
REGISTRACIJA INDIVIDUALIAI KONSULTACIJAI >>>
Valgymo sutrikimų žala nervų sistemai
- Nors smegenys sveria tik apie pusantro kilogramo, tačiau suvartoja iki penktadalio visos kūno energijos. Dietų laikymasis, pasninkavimas, marinimasis badu ir/arba padrika mityba reiškia, jog smegenys negauna pakankamai joms reikalingos energijos, dėl to gali atsirasti įkyrios mintys apie maistą ir dėmesio koncentracijos sutrikimai.
- Stiprus alkis arba gausus persivalgymas vakare gali trikdyti miegą.
- Nervinės ląstelės (neuronai) turi izoliuojantį, apsauginį lipidų dangalą, kuris leidžia perduoti elektrinius signalus. Valgant per mažai riebalų apsauginis dangalas gali būti pažeistas, todėl sutrinka plaštakų, pėdų jutimai, pasireiškia galūnių tirpimas arba dilgčiojimas.
- Neuronams reikia elektrolitų (kalio, natrio, chloridų ir kalcio), kad galėtų perduoti elektrinius ir cheminius signalus smegenyse ir kūne. Sunki dehidratacija ir elektrolitų pusiausvyros sutrikimai (dažniausiai dėl vėmimų) gali sukelti traukulius ir raumenų spazmus.
- Dėl nepakankamos kraujotakos į smegenis, ypač atsistojant, gali atsirasti alpulys arba galvos svaigimas.
- Asmenys, turintys per didelį kūno svorį, rizikuoja patirti miego apnėją – kvėpavimo sustojimo epizodus miegant.
PRAKTINIAI PATARIMAI Į EL. PAŠTĄ
Valgymo sutrikimų žala endokrininei sistema
- Daugybė organizmui reikalingų hormonų yra gaminami iš mūsų suvalgytų riebalų ir cholesterolio. Jei racione nepakanka riebalų ir kalorijų, organizme gali sumažėti itin svarbių hormonų:
- Lytinių hormonų - estrogeno ir testosterono
- Skydliaukės hormonų
- Trūkstant lytinių hormonų mėnesinės gali neprasidėti, tapti nereguliarios arba visai išnykti.
- Trūkstant lytinių hormonų gali sumažėti kaulų tankis (vystosi osteopenija ir osteoporozė), kaulai tampa trapūs, padidėja spontaninių lūžių rizika.
- Sulėtėjus medžiagų apykaitai (taip pat ir dėl skydliaukės hormonų stokos) kūnas pradeda taupyti energiją.
- Su laiku persivalgymai gali padidinti tikimybę susirgti 2 tipo cukriniu diabetu, nes asmuo gali tapti rezistentiškas insulinui - hormonui, kurio dėka kūnas išgauna energiją iš angliavandenių.
- Su maistu gaunant per mažai kalorijų organizmas išskiria mažiau šilumos, todėl gali kristi šerdinė kūno temperatūra ir išsivystyti hipotermija.
- Badavimas gali padidinti cholesterolio lygį kraujyje, nors tai NĖRA indikacija atsisakyti mityboje riebalų, lipidų ir/arba chlolesterolio.
Kitos pasekmės sveikatai sergant valgymo sutrikimais
- Dėl mažo kalorijų ir riebalų suvartojimo gali išsausėti oda, lūžinėti ir slinkti plaukai.
- Badaujant organizmas stengiasi taupyti šilumą, todėl apauga plonais, pūkiniais plaukučiais, vadinamais lanugo.
- Dėl sunkios, užtrukusios dehidratacijos gali išsivystyti inkstų nepakankamumas.
- Dėl nepakankamos mitybos gali sumažėti tam tikrų kraujo ląstelių skaičius.
- Trūkstant raudonųjų kraujo ląstelių ir su maistu gaunant per mažai geležies vystosi mažakraujystė, pasireiškianti nuovargiu, bendru silpnumu ir dusuliu.
- Dėl mitybos nepakankamumo taip pat gali sumažėti su infekcijomis kovojančių baltųjų kraujo ląstelių skaičius, todėl būdingos dažnesnės infekcijos, jų eiga sunkesnė, lėtesnis gijimas susižeidus.
INTUITYVAUS VALGYMO KURSAS SU GRUPE