Šiame įraše pateiksiu svarbiausius, mano nuomone, patarimus žmonėms, kurie yra šalia sergančiųjų valgymo sutrikimais. Nors valgymo sutrikimu serga vienas žmogus, dažniausiai liga paliečia visą šeimą ir/ar artimus draugus. Artimieji gali jausti daug sunkių jausmų (pykčio, liūdesio, baimės, nerimo ir .t.t), kad jų pagalba yra atmetama, gali jaustis neišgirsti, bejėgiai, atstumti, gali jausti pykčio sergančiajam, specialistams ir t.t. Svarbu įsisąmonti, kad normalu yra tai jausti, nes valgymo sutrikimas išties gali "paimti" daug resursų tiek iš sergančiojo, tiek iš šalia esančių žmonių.
REGISTRACIJA INDIVIDUALIAI KONSULTACIJAI >>>
- Ieškokime sau pagalbos, jeigu mūsų jausmai intensyvūs, sunku išbūti su jausmais. Dauguma žinome patarimą, kad pirmiausia deguonies kaukę dedamės sau...
- Valgymo sutrikimai nesusiformuoja staiga, staiga ir negali būti išgydyti. Pastebėti ligą yra pirmas žingsnis link sveikimo.
- Atvirai dalinkimės su sergančiu žmogumi savo jausmais, susirūpinimu, sudarykime labai saugią aplinką žmogui kalbėti apie savo jausmus, apie santykį su liga, apie mintis ir visus kitus jam svarbius dalykus. Tai jau yra žingsnis link sveikimo.
- Atsisakykime kaltinimų, stenkimės išlikti kuo ramesni, tuo pačiu aiškiai parodantys, kad situacija kelia mums rūpestį ir kad norime padėti.
- Nepriimkime žmogaus simptomų asmeniškai. Valgymo sutrikimai formuojasi tiek dėl patirčių, tiek dėl genetinių priežasčių. Dažnai mamos ar tėčiai jaučia kaltę, neva ką jie blogai padarė, kad jų vaikas serga. Atsakymas gali būti visiškai paprastas - tiesiog vaikas gimė su polinkiu į valgymo sutrikimą. Auklėjimas galėjo būti visiškai tinkamas ir visai ne jų kaltė, kad vaikas susirgo.
- Nesistenkime pakeisti kito žmogaus jausmų. Tai galioja ne tik su valgymo sutrikimais. Toje pačioje situacijoje kiekvienas galime jaustis skirtingai. Jeigu jaučiame jausmą, vadinasi, ir turime jį jausti. Žinoma, mes galime koerguoti savo reakciją į įvykius, bet koks kyla jausmas, toks yra gerai. Tai tiesiog yra informacija kaip žmogaus vidinis pasaulis jaučiasi išoriniame.
- Neduokime konkrečių patarimų, jeigu žmogus to neprašo. O jeigu norime patarti, galime paklausti - ar tu norėtum, kad aš pasidalinčiau savo mintimis ir patarčiau tau?
- Neteiskime dėl žmogaus sprendimų, kad ir kokie jie mums pasirodo neadekvatūs. Verčiau sudarykime saugią, jaukią aplinką kur žmogus galėtų išsakyti kodėl elgiasi vienaip ar kitaip. Žr. 3 punktą.
- Turėkime omenyje, kad sveikimo kelias yra banguotas ir netolygus. Pagerėjimas nereiškia, kad žmogus pasveiko. Sveikimas vyksta su permaininga sėkme.
- Valgymo sutrikimams būdingi atkryčiai. Jeigu žmogus su liga puikiai tvarkėsi, tarkime, pusmetį, tai nereiškia, kad atkritus vėl viską reikės pradėti iš naujo. Svarbiausia kuo greičiau pastebėti atkryčio ženklus ir veikti pagal su specialistu susidarytą atkryčio prevencijos planą arba kreiptis į specialistą.
- Domėkimės patys valgymo sutrikimais, taip geriau suprasime sergantįjį.
- Padėkime surasti specialistą, kuris padėtų žmogui sveikti. Palikime sutrikusią dalį specialistui, o mes stiprinkime žmogaus sveikąją dalį.
- Domėkimės sergančiojo vidiniu pasauliu įvairiais būdais.
- Kantriai siekime ilgalaikio poveikio, o ne trumpalaikio palengvėjimo.
INTUITYVAUS VALGYMO KURSAS SU GRUPE
Ko nesakyti sergančiam valgymo sutrikimu?
- Čia tu iš gero gyvenimo prisigalvoji ligų
- Viskas čia yra gerai, baik jaudintis
- Kvailai elgiesi
- Kas su tavim negerai
- Taigi jau buvai pas terapeutą/gydytoją X kartų, jau turėtų būti geriau
- Tiek mylim tave, tiek visko duodam/perkam, o tu čia nesąmones darai
- Baik išsidirbinėti
- Čia tik valios reikia
- ......
PRAKTINIAI PATARIMAI Į EL. PAŠTĄ
Ką sakyti sergančiam valgymo sutrikimu?
- Aš tave labai myliu
- Tu man labai rūpi
- Aš įsivaizduoju kaip tau sunku
- Ar gali plačiau pasidalinti, man labai smalsu...
- Tu esi nuostabi mergaitė/mergina/vaikinas/vyras ir t.t.
- Aš būsiu šalia kiek tik reikės
- Aš visada tave palaikysiu
- Skaičiau gerą straipsnį/žiūrėjau video, gal ir tau būtų įdomu? (jeigu sako ne, tada ir nebrukime per prievartą)
- Aš girdžiu tave
- Aš tikiu, kad tu pasveiksi
- ....
REGISTRACIJA INDIVIDUALIAI KONSULTACIJAI >>>